en fa

پلی اتیلن چیست؟

پلی اتیلن چیست؟
پلی اتیلن ها در دسته پلیمرهای سبک قرار دارند که دارای مقاومت بالایی هستند. پلی اتیلن با ساختار و فرم کریستالی گوناگون ساخته و تولید می شود. این ماده پلیمری به صورت نیمه بلوری نیز وجود دارد. باید گفت که این ماده شیمیایی در دنیا یکی از پر مصرف ترین مواد پلاستیکی را به خود اختصاص داده است. کاربرد های آن در شیلنگ های پلاستیک و انواع لوله و کابل با روکش پلی اتیلن مشاهده می شود.

این ماده را در کیسه های نایلونی نیز می توان یافت. بخش زیادی از این کیسه های پلاستیکی دارای مواد اتیلنی هستند که مورد استفاده روزمره مردم می باشد. از دیگر وسیله هایی که در ساخت آنها، ترکیب این مواد بکار رفته است، بطری و مخزن های پلاستیکی هستند. اسباب بازی ها و همچنین کیسه هایی که به صورت پلاستیک هستند نیز شامل این مواد پلیمری می باشند. باید گفت که این مواد پلیمری، در صنایعی چون برق و مخابرات و انواع لوله های مصرفی مورد استفاده قرار می گیرند.

005

مواد تشکیل شده در ساختار پلاستیک پلیمری
پلی اتیلن ها نوعی از مواد پلیمری می باشند که از مواد شیمیایی هیدروژن و کربن به صورت ترکیبی ساخته شده اند. ساختار مولکولی ظاهری آنها به صورت زنجیره ای از هیدروکربن های مختلف است. که اتصال آنها به یکدیگر مواد یک پلیمر را تشکیل می دهند. پلیمرها از ترکیب زنجیر های بیشمار و تکراری مونومر ها و اتیلن ها ساخته شده اند و پلیمر مولکولی بزرگی را ایجاد می کنند. این ماده شیمیایی یکی از اصلی ترین و مهمترین ماده تشکیل دهنده پلاستیک در دنیای صنعت می باشد. دارای تنوع بالا می باشد و گسترش بسیاری را در جهان به خود اختصاص داده است. این ماده در بین مواد پلیمری دارای ویژگی های خاص نیز است. از ویژگی های منحصر به فرد پلی اتیلن های پلیمری، بیشترین کاربرد در صنایع مواد غذایی می باشد. صنایع غذایی به دلیل رعایت نکات بهداشتی و ایمنی دارای حساسیت بالایی است. بر همین اساس استفاده از مواد پلاستیکی به علت سمی نبودن در صنایع غذایی بسیار مورد استفاده قرار گرفته است.
برخی از مواد تشکیل دهنده این ماده، گاز و نفت خام به صورت طبیعی می باشد. باید گفت، مواد پلیمری در تولید مواد پلاستیکی به صورت خالص نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

006

کاربرد های مواد پلیمری در صنعت سیم و کابل
پلیمر های پلی اتیلن که به صورت کریستالی می باشند در دسته ترموپلاست ها قرار دارند. این مواد در صنایع کابل با روکش پلی اتیلن مورد استفاده قرار می گیرند. می توان گفت تولیدات سیم و کابل برق و مخابراتی نیز از پلیمرها پیروی می کنند. این ماده به روش های مختلف پلیمریزاسیون آماده سازی می شود و دارای شکل و فرم پارافینی می باشد. از نظر حرارت در درجه های گوناگونی از لحاظ چگالی و همچنین وزن مولکولی تولید می شود. دارای شاخه های کوتاه و همچنین به صورت زنجیره وار می باشند که دارای چگالی بالایی نیز هستند. یکی از موارد قابل توجه در رابطه با این ماده، بلوری شدن آن است. این امر باعث می شود تا زنجیره به صورت شاخه های کمتری ساخته شود. کاهش وزن در آن صورت می گیرد و باعث سفت شدن ماده می شود. پلی اتیلن های پلیمری، دارای خاصیت های مکانیکی و همچنین الکترونیکی می باشند.
این ماده شیمیایی در موقعیت های محیطی حلالی ندارند و در واقع حل نمی شوند. این نوع پلیمرها در برابر پلیمرهایی که در مدل پی وی سی هستند، پوشش عایقی مناسب تری را ارائه می دهند. پلیمرها ماده های غیر قطبی نیز هستند که دارای ویژگی های بسیاری در خصوص برق می باشند. این ویژگی باعث می شود تا هدر رفت عایق در این ماده بسیار کاهش یابد. باید گفت علت برخی از هدر رفت ها وجود ناخالصی در این ماده می باشد. یکی از مشکلات اولیه استفاده از این ماده در خصوص ساخت و تولید روکش، پدیدار شدن ترک بر روی سطح روکش ها بود. بر همین اساس تولید کنندگان با افزودن پنج درصد از لاستیک بوتیل توانستن با این مشکل مقابله کنند.

004

انواع پلی اتیلن جهت استفاده در صنایع کابل و سیم برق
پلی اتیلن ها به صورت سبک در دو نوع ارائه می شوند. به صورت معمولی یا ال دی پی ای و به صورت سبک خطی یا ال ال دی پی ای هستند. این دو نوع به شکل عایق در جهت کابل و سیم تولید می شوند و همچنین نقش روکش کابل های برق و مخابرات را ایفا می کنند. پلی اتیلن های معمولی در صنایع گوناگون بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و کاربرد بیشتری دارند. درجه ذوب این ماده بین 110 تا 115 درجه سانتیگراد می باشد و در دمای 80 تا 90 درجه نرم می شود. می توان گفت 70 درجه سانتی گراد بهترین دما برای استفاده از این محصول پلیمری می باشد. پلی اتیلن سنگین با فواید الکترونیکی به صورت عایق در جهت روکش و کابل و سیم در صنعت مخابرات مورد استفاده قرار می گیرد. دارای بیشترین مقاومت در مقابل ضربه های مکانیکی است. پلی اتیلن متوسط و یا ام دی پی ای از دیگر انواع این ماده شیمیایی نیز می باشد.

آشنایی با مزایای پلاستیک و کاربرد آن در سیم و کابل
پلی اتیلن به صورت پلاستیک در صنعت ارائه می شود یا در واقع همان پلاستیک می باشد. این ماده در بیشترین صنایع کاربرد دارد. یکی از پرکاربردترین آن ساخت لوازم پلاستیکی می باشد که در آشپزخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند. مانند سبد و لیوان و بشقاب و دیگر لوازمی که پلاستیک در آنها بکار رفته است. این وسایل با استفاده از مواد پلیمری به صورت سبک ساخته و تولید می شوند. در دیگر بخش های صنعتی مانند ساخت و تولید انواع لوله و اتصالات آنها نیز کاربرد دارد. در ساخت و تولید کابل و سیم در صنعت مخابرات و برق از پلی اتیلن های پلیمری در مدل خطی استفاده می شود. در ادامه به برخی از مزایای این ماده اشاره خواهیم داشت.
_ از نظر هزینه بسیار مقرون به صرفه است.
_ بوی بد ندارد و دارای سم نیست.
_ دارای ویژگی های مکانیکی به صورت مناسب می باشد.
_ قابلیت استحکام شیمیایی به صورت افزایشی را دارد.
_ قابلیت نفوذ پذیری در مقابل رطوبت و آب را دارا می باشد.

007

Income Tax Planning

    View Service